Śniadanie daje moc 2016

Dnia 08. 11. 2016roku w  ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie uczniowie wzięli udział w akcji „Śniadanie daje moc”, która w Polsce odbywa się już od sześciu lat. W tym roku zgłosiło się do programu ponad 7 tysięcy szkół z całej Polski!

Najważniejsze cele programu to :

1. Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.
  2. Przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.

W naszej szkole w akcji wzięło udział dziewięć klas I- III. Podczas finału dzieci wraz z wychowawcami, wykonywali zdrowe śniadanie w skład którego wchodziły: kolorowe kanapki z ciemnego pieczywa, sałatki owocowe itp. Tego dnia przeprowadzono również pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność.

Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa i ciemny chleb zamiast bułek, a także picie wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zbyt zdrowe. Po wykonanym śniadaniu uczniowie  spożywali przygotowane smakołyki, a następnie częstowali dyrekcję, grono pedagogiczne, uczniów klas IV- VI  oraz pracowników szkoły wykonanymi specjałami.

Każda klasa wykazała się ogromną pomysłowością i wyobraźnią podczas tworzenia posiłku. Jak widać na załączonych zdjęcia, taka forma edukacji zdrowotnej bardzo przypadła do gustu dzieciom. Dzięki udziałowi w tego typu akcjach, wychowawcy i uczniowie integrują się ze sobą. To była świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, dzięki której najmłodsi nauczyli się jak ważne jest codzienne spożywanie, zdrowego śniadania.

Organizatorzy bardzo dziękuję za zaangażowanie ze strony szkoły oraz rodziców.

To był bardzo smaczny i zdrowy dzień J

Do zobaczenia za rok, Małgorzata Purol i Dominika Janda

Data wytworzenia: 2016-11-16 22:46 Autor: M. Purol, D. Janda Data publikacji: 2016-11-16 22:46 Osoba udostępniająca na stronie: A. Makarewicz Data ostatniej modyfikacji: 2016-12-06 Osoba modyfikująca: