DOŚWIADCZENIE - KRYSTALIZACJA SOLI

Zapraszam uczniów klas 7 i 8 do przeprowadzenia doświadczenia - krystalizacja soli.

Krystalizacja soli: instrukcja

Potrzebne będą:

-słoik 0,25 l,

-woda,

-sól,

-krótki patyczek lub ołówek,

-kosmata włóczka,

-opcjonalnie barwnik (barwnik spożywczy, atrament, tusz, kryształki KMno4).

1. Podgrzej wodę i przelej ją do słoika (3/4 wysokości), następnie wsypuj stopniowo sól, mieszając do czasu aż sól przestanie się rozpuszczać. Dostaniesz roztwór nasycony. Dla kolorowego efektu możesz dodać barwnik.

2. Na patyczek nawiń włóczkę (im bardziej kosmata, tym lepiej). Powinna być na tyle długa, by po ułożeniu patyczka na krawędzi dotykała dna.

3. Odstaw słoik w ustronne miejsce. Nie powinno być tam zbyt zimno, bo woda nie będzie parowała, ani zbyt ciepło i słonecznie, bo zacznie parować zbyt szybko.

4. Czekaj cierpliwie na swoje kryształy. Proces krystalizacji może trwać nawet 3 tygodnie.

5. Sfotografuj swoje kryształy i pochwal się nimi. Prześlij zdjęcie Twoich kryształów do nauczyciela chemii.

Powodzenia!

Data wytworzenia: 2021-04-16 11:30 Autor: S.Marciniak Data publikacji: 2021-04-16 11:30 Osoba udostępniająca na stronie: Bernadetta Ogórek Data ostatniej modyfikacji: 2021-04-16 Osoba modyfikująca: Bernadetta Ogórek