16 GROMADA ZUCHOWA

DRUŻYNOWA Katarzyna Janosz-Kostka, Harcerka Orla

PRZYBOCZNY Ewa Korus

Wiktoria Wtykło, ochotniczka

OPIEKUN hm. Małgorzata Langosz HO (email:13sh@katowice.zhp.pl)

zbiórki wtorki 17:00 – 18:30

16 Gromada Zuchowa "Czarne Stopki" działa od 1991 roku, a w Szkole Podstawowej nr 37 w Katowicach od września 1994 roku (w latach 1994-2006 działała w ramach XIII Szczepu Harcerskiego (1); aktualnie znowu działa w XIII Szczepie Harcerskim, który został reaktywowany w grudniu 2014 roku).

Dzieci w wieku 6-10 lat w ramach zbiórek zuchowych bawią się w "coś" lub "kogoś", zdobywając kolejne sprawności i gwiazdki zuchowe. W ten sposób zdobywają nowe wiadomości i umiejętności.

Zajęcia prowadzone są przez kadrę instruktorską działającą społecznie, posiadającą uprawnienia zarówno harcerskie jak i państwowe.

W ciągu roku szkolnego zapraszamy na cotygodniowe zbiórki. Ponadto organizujemy wyjścia, wyjazdy jedno- i kilkudniowe, Dzień Dziecka, ogniska. Organizowaliśmy Andrzejki dla klas 1-3. Harcerze i zuchy oraz ich rodzice pomagali przy przeprowadzeniu 5 koncertów charytatywnych na rzecz ciężko chorego Kamilka i 2 koncertów charytatywnych na rzecz dzieci z uboższych rodzin naszej szkoły. Co roku bierzemy też czynny udział w Dniu Otwartym Szkoły i Święcie Szkoły. W lecie wyjeżdżamy na obozy, a w zimie na zimowiska. Byliśmy w Jaworzu-Nałężu, Krempnej (Beskid Niski), Lisznej (Bieszczady), Ustce, Kostkowicach (Jura),nad morzem: w Krynicy Morskiej, Łazach, 2 razy w Szklanej Hucie, Wisełce, 2 razy w Czechach, 3 razy w Zarzeczu (Beskidy), Ustroniu Nierodzimiu, 7 razy w Węgierskiej Górce, w Rycerce, Rajczy Nickulinie, Pleśnej, Soblówce, Przerwankach. Co roku uczestniczymy w Ogólnopolskim Rajdzie Szlakiem Wieży Spadochronowej.

Dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w  Bogucicach organizujemy coroczne "Herody" czyli zbiórkę odzieży, zabawek i innych rzeczy z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Od 1997 roku kilkukrotnie zajmujemy I miejsca na różnych Festiwalach, min. Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Religijnej, Piosenki Harcerskiej i Turystycznej, hufcowych. Od 31.05.2008 r. zuchy i harcerki trzymają wartę honorową podczas uroczystości nadania szkole imienia ks. Jana Twardowskiego. Bierzemy czynny  udział w Dniach Otwartych Szkoły od ok 15 lat oraz Szkolnych Piknikach Rodzinnych od 2014 r.

Dzieci i instruktorzy płacą składkę członkowską (można płacić w ratach).