..:: Szkoła Podstawowa nr 37 w Katowicach ::..

WYCIECZKA KLASY I B DO „KOZIEJ ZAGRODY”

Dnia 9 grudnia klasa I B uczestniczyła w wycieczce do “Koziej zagrody” w Brennej. Celem naszej wyprawy był udział w warsztatach pieczenia i dekorowania pierników , oraz poznanie życia zwierząt hodowlanych głównie kóz. Na miejscu przywitał nas gospodarz, który zaprezentował nam stado swoich kóz i opowiedział o ich hodowli. Najwięcej radości sprawiało nam karmienie i szczotkowanie tych zwierząt. Po krótkiej przerwie na śniadanie, zaproszono nas na warsztaty wypiekania pierników. Gaździna opowiedziała nam historię powstania pierwszych pierników i zaprezentowała sposób wyrabiania ciasta. Później samodzielnie za pomocą foremek nadawaliśmy naszym piernikom różne kształty. Gotowe pierniki trafiły do piekarnika, a my w tym czasie zostaliśmy zaproszeni do sali na piętrze gdzie zajęliśmy się dekoracją pierników. Na początku gospodyni pokazała nam prawdziwe piernikowe dzieła sztuki i zaprezentowała jak takie piękne pierniki wykonać, po czym zaprosiła nas do wspólnej zabawy lukrowania ciasteczek. Na zakończenie naszej przygody mieliśmy okazję zobaczyć maski kolędników. Prowadząca opowiedziała nam o wspaniałej tradycji kolędowania bożonarodzeniowego i noworocznego i zaprosiła nas na festiwal kolędników do Zakopanego.

Wycieczka była bardzo udana. Pieczenie i dekorowanie pierników to piękna i stara tradycja pozwalająca tworzyć niepowtarzalną świąteczną atmosferę. Przygotowane słodkości mogliśmy podarować komuś bliskiemu lub po prostu zjeść. Chętnie znowu za jakiś czas odwiedzimy “Kozią zagrodę” tym bardziej, że otrzymaliśmy zaproszenie gospodarzy na kolejne warsztaty.


Data wytworzenia: 2022-12-12 19:24 Autor: Jolanta Kosińska Data publikacji: 2022-12-12 19:24 Osoba udostępniająca na stronie: Paweł Bankiewicz Data ostatniej modyfikacji: 2022-12-12 Osoba modyfikująca: Paweł Bankiewicz