..:: Szkoła Podstawowa nr 37 w Katowicach ::..

OŻYWIONA STAROŻYTNOŚĆ NA GRECKICH WAZACH

Klasy czwarte na lekcji plastyki przeniosły się w czasy starożytnej Grecji. Choć na chwilę zbliżyliśmy się do życia codziennego starożytnych Greków. 

Najwierniejsi świadkowie dawnej cywilizacji namalowani na wazach nam to umożliwili. Poznaliśmy datowanie waz, amfor, ich zastosowanie, nie tylko dekoracyjne ale i użytkowe takie jak przy narodzinach, zaślubinach, pogrzebach. W zależności od pełnionej funkcji miały odmienny kształt i zdobienia. 

Uczniowie sami wykonali projekty waz czerwonofigurowych i czarnofigurowych. Powstały kompozycje postaci sportowców czerwonych na czarnym tle oraz muzykantów czarnych na czerwonym tle. Wazy i amfory służyły do przechowywania wody, oliwy, wina, wonności. Wypalano je w specjalnych piecach w temperaturze około 950 stopni. Głównym ośrodkiem były Ateny, Korynt, wyspy Naxos, Paros, Rodos, Samos. Może ktoś z uczniów w przyszłości wybierze zawód archeologa i odkryje w głębinach morskich zatopione bezcenne amfory i wazy....


Data wytworzenia: 2023-04-04 20:58 Autor: Magdalena Kurek Data publikacji: 2023-04-04 20:58 Osoba udostępniająca na stronie: Paweł Bankiewicz Data ostatniej modyfikacji: 2023-04-04 Osoba modyfikująca: Paweł Bankiewicz