..:: Szkoła Podstawowa nr 37 w Katowicach ::..

OCZAROWANI PŁYTKAMI CERAMICZNYMI ‘AZULEJOS’ POKRYTYMI SZKLIWEM

Klasy 4 tym razem przeniosły się do Hiszpanii i Portugalii, po obejrzeniu prezentacji dowiedzieliśmy się skąd wzięła się nazwa azulejos – pochodzi od arabskiego słowa azzelij, oznacza polerowany kamień lub od słowa azul – kolor niebieski. Jak powstają te dzieła sztuki? I gdzie znajdziemy przykłady?

Poznaliśmy tematykę taką jak: motywy biblijne, mitologiczne, historyczne, ukazują np. wyprawy geograficzne, postacie historyczne ale również motywy geometryczne i roślinne.

W Hiszpanii i Portugalii są niemal wszędzie, zdobią kościoły, pałace, restauracje, ławki, nazwy ulic, znajdziemy je również spacerując wąskimi uliczkami Porto i Lizbony.

Prawdziwa uczta wizualna czeka nas jednak w Pałacach Alcazar w Sewilli na Placu Hiszpańskim, tworzą mapy wszystkich prowincji Hiszpanii.

W Granadzie w Pałacu w Alhambrze oraz wyśmienity przykład w holu Dworca Kolejowego Sao Bento w Porto gdzie 20 000 tys. płytek tworzy niesamowitą historię w kolorze kobaltu.


Data wytworzenia: 2023-04-23 10:44 Autor: Magdalena Kurek Data publikacji: 2023-04-23 10:44 Osoba udostępniająca na stronie: Paweł Bankiewicz Data ostatniej modyfikacji: 2023-04-23 Osoba modyfikująca: Paweł Bankiewicz