..:: Szkoła Podstawowa nr 37 w Katowicach ::..

WYCIECZKA WIELOKULTUROWOŚĆ ZIEM POLSKICH - PODLASIE

W dniach 9-11 czerwca klasa 6c odwiedziła Podlasie. Wyjazd został przygotowany, aby przybliżyć uczniom wielokulturowość ziem polskich. W drodze na północ Polski zatrzymaliśmy się w Puławach, aby zobaczyć Pałac Czartoryskich oraz położone w parku pałacowym Domek Gotycki i Świątynię Sybilli. Następnie pojechaliśmy do Kazimierza Dolnego nad Wisłą, gdzie podziwialiśmy zabytki polskiego renesansu, takie jak zabytkowe spichlerze, kościół farny i kamienice mieszczańskie. Pierwszym miejscem na mapie Podlasia była Święta Góra Grabarka - dla wyznawców prawosławia święte miejsce kultu. Tutaj oprowadzeni przez przewodnika po głównej cerkwi Przemienienia Pańskiego poznaliśmy główne zasady religii prawosławnej, zobaczyliśmy ikonostas, Iwierską Ikonę Bogurodzicy z Góry Athos oraz słynne krzyże pozostawiane przez wiernych. W drugim dniu z naszego ośrodka w Narewce pojechaliśmy do Białowieskiego Parku Narodowego, gdzie przeszliśmy szlakiem Żebra Żubra, odwiedziliśmy Rezerwat Pokazowy Żubrów i wróciliśmy do Białowieży szlakiem edukacyjnym Puszczańskie Drzewa. W samej Białowieży zobaczyliśmy cerkiew św. Mikołaja oraz stację Białowieża Towarowa zbudowaną dla cara Mikołaja II. W drugiej części dnia pojechaliśmy do Kruszynian. Mieliśmy tutaj spotkanie z przedstawicielem Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej Dżemilem Gembickim, który opowiedział nam o zasadach religii muzułmańskiej, wyjaśnił takie pojęcia jak mihrab czy imam i przybliżył historię Tatarów na ziemiach polskich. Zajrzeliśmy również na pobliski mizar czyli muzułmański cmentarz. Trzeci i ostatni dzień poświęciliśmy na judaizm. Udaliśmy się w tym celu do Tykocina, aby zobaczyć dobrze zachowaną pomimo działań wojennych Wielką Synagogę. Nasz przewodnik, zresztą wyznawca judaizmu, opowiedział nam o historii Żydów na Podlasiu, wyjaśnił czym jest bima, kipa oraz na czym polega szabat. Odwiedziliśmy pobliski kirkut czyli cmentarz. Następnie zobaczyliśmy rynek z pomnikiem hetmana Stefana Czarnieckiego i kościół Trójcy Świętej. Ostatnim punktem naszej wycieczki na Podlasiu było Pentowo - czyli Europejska Wieś Bociania, w której mogliśmy poznać bliżej życie bocianów i zobaczyć zasiedlonych 19 gniazd bocianich. Do Katowic wróciliśmy po godzinie 22.00.

Relacja z wycieczki znajduje się w poniższym linku:

https://view.genial.ly/60c4d6c5e701430db308903b/presentation-6c-wycieczka-bialowieza

 


Data wytworzenia: 2021-06-13 16:31 Autor: B.Ogórek Data publikacji: 2021-06-13 16:31 Osoba udostępniająca na stronie: Bernadetta Ogórek Data ostatniej modyfikacji: 2021-06-13 Osoba modyfikująca: Bernadetta Ogórek