..:: Szkoła Podstawowa nr 37 w Katowicach ::..

ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA. DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

 

ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

21 marca – data ta, z pewnością kojarzy się nam z pierwszym dniem wiosny. Jednak w tym dniu, obchodzony jest także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Ta data nie jest przypadkowa, bowiem nawiązuje do dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów.

Święto to zostało ustanowione w 2005 roku. Od 2012 organizowane jest pod patronatem ONZ.

Ideą święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, oraz zwiększenie świadomości o chorobie.

Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki (lub skarpetki nie do pary), które symbolizują niedopasowanie społeczne i genetyczne, z jakim borykają się osoby z tym zespołem.

W naszej szkole także obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z filmami edukacyjnymi, które łamią stereotypy na temat osób z tą chorobą. Na znak solidarności natomiast, wszyscy ubrali kolorowe skarpetki


Data wytworzenia: 2022-04-04 15:14 Autor: Alicja Pohl Data publikacji: 2022-04-04 15:14 Osoba udostępniająca na stronie: Paweł Bankiewicz Data ostatniej modyfikacji: 2022-04-04 Osoba modyfikująca: Paweł Bankiewicz