..:: Szkoła Podstawowa nr 37 w Katowicach ::..

SKKT w Rezerwacie Przyrody Las Murckowski

Rezerwat przyrody Las Murckowski – leśny rezerwat przyrody chroniący pozostałości dawnej Puszczy Śląskiej, znajdujący się w Katowicach.

Został utworzony w 1953 roku.

Rezerwat składa się z dwóch części odgraniczonych czteropasmową drogą szybkiego ruchu Katowice-Bielsko Biała. Fragment rezerwatu graniczący z kopalnią "Murcki" i drogą stanowi starszą część rezerwatu. Druga część rezerwatu, wchodząca w skład zwartego kompleksu leśnego, stanowi część nowszą.

Na jego obszarze rośnie bukowy starodrzew mający ponad 150 lat z licznymi pomnikowymi okazami buków i dębów. Obszar rezerwatu posiada urozmaiconą rzeźbę terenu. Znajduje się on na stokach Wzgórza Wandy (350 m n.p.m.) pofałdowanych dolinami potoków. Na terenie rezerwatu znajdują się źródliska potoku Przyrwa.

Właśnie ścieżkami tego rezerwatu odbyliśmy wycieczkę. Jest w nim naprawdę pięknie, a znajduje się tak blisko Katowic!

Wystarczy autobusem nr 1 dojechać do przystanku Wzgórze Wandy, przejść pod wiaduktem na drugą stronę ulicy, aby dotrzeć do kortów. Tam ma swój początek szlak, który poprowadzi przez prawdziwe uroczyska i zaprowadzi do punktu biwakowego, gdzie można biwakować i palić ognisko. Skorzystaliśmy oczywiście z tej okazji J

Stamtąd dochodzi się do przystanku autobusowego Leśników, z którego autobusem nr 1 wraca się do Katowice.

W rezerwacie znajduje się oczywiście dużo więcej szlaków, którymi można podążać pieszo lub na rowerze w różnych kierunkach.

Udając się do rezerwatu przyrody Las Murckowski, w krótkim czasie można znaleźć się w zupełnie innym świecie.

Polecamy!!!

opiekun koła PTTK Alina Jasińska

zdjęcia Krzysztof Szlapa


Data wytworzenia: 2015-04-28 23:55 Autor: A. Jasińska Data publikacji: 2015-04-28 23:55 Osoba udostępniająca na stronie: A. Makarewicz Data ostatniej modyfikacji: 2015-04-28 Osoba modyfikująca: Adam Makarewicz