..:: Szkoła Podstawowa nr 37 w Katowicach ::..

SKKT – PTTK w Murckach

10 maja 2014 r. –  SKKT – PTTK w Murckach

Tego dnia odwiedziliśmy dzielnicę Katowic – Murcki. Wzięliśmy tam udział w

II MŁODZIEŻOWEJ GRZE MIEJSKIEJ – „SZLAKAMI KOPALŃ KATOWIC –

NAJSTARSZA KOPALNIA W MURCKACH”

zorganizowanej przez Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach.

Podczas gry byliśmy gośćmi Domu Kultury „Południe”, w Murckach z którego pracownicy – przewodnicy w profesjonalny sposób przekazali nam sporą wiedzę na temat górnictwa w Murckach i atrakcji turystycznych tego terenu, oraz poprowadzili nas na wycieczkę po okolicy.

W ramach gry:

  • oglądnęliśmy i wysłuchaliśmy bardzo interesującej prezentacji multimedialnej dotyczącej historii górnictwa na terenie Murcek. Dowiedzieliśmy się między innymi wielu ciekawych rzeczy na temat pierwszych sposobów wydobywania węgla na tych terenach, powstania pierwszej kopalni , a także usłyszeliśmy legendę na temat nazwy Murcki.
  • odbyliśmy spacer leśnym rezerwatem przyrody – lasem Murckowskim chroniącym pozostałości dawnej Puszczy Pszczyńskiej. Na jego obszarze rośnie bukowy starodrzew mający ponad 150 lat z licznymi pomnikowymi okazami dębów i buków.
  • wspięliśmy się na wielką hałdę, z której rozciągał się wspaniały widok – UWAGA!!! – na „Zielony Śląsk”. Z hałdy można było dostrzec panoramę Beskidów  oraz morze zieleni w postaci lasów, otaczające Murcki. Wszyscy byli bardzo zainteresowani różnymi kamieniami, z których została usypana hałda.
  • według mapy docieraliśmy do charakterystycznych punktów w Murckach i wykonywaliśmy różne zadania.
  • był konkurs wiedzy, poczęstunek  i oczywiście lody na rynku, a na koniec relaks na trawie w pięknym parku.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia dzielnicy Murcki, a także do skorzystania ze szlaków spacerowych i rowerowych biegnących przez Przyrodniczy Rezerwat Murckowski.

Opiekun  Szkolnego  Koła  Krajoznawczo – Turystycznego

Alina Jasińska


Data wytworzenia: 2014-07-10 23:16 Autor: A. Jasińska Data publikacji: 2014-07-10 23:16 Osoba udostępniająca na stronie: A. Makarewicz Data ostatniej modyfikacji: 2014-12-08 Osoba modyfikująca: Adam Makarewicz