Zajęcia Przyrodnicze w Pałacu Młodzieży 27.03.2018

Mali przyrodnicy po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych, które odbyły się w Pałacu Młodzieży.
Tym razem rozmawialiśmy o roślinach, a dokładnie o kwiatach. Podawaliśmy przykłady do czego nam – ludziom – one służą. Odkrywcy z klas trzecich doszli do wniosku, że kwiaty trzymamy w domu dla zapachu, ładnego wyglądu czy dla poprawy jakości powietrza. Ale jak to na naszych zajęciach bywa poprzeczka poszła w górę bo tematyka zajęć brzmiała: „Po co roślinom kwiaty”? W pracowni rozpętała się „burza mózgów”. W końcu doszliśmy do wniosku, że głównym zadaniem kwiatów jest wabienie owadów i rozmnażanie się. Uczniowie poznali budowę kwiatu a naszą pomocą naukową były przepiękne tulipany
W dalszej kolejności zastanawialiśmy się dlaczego kwiaty maja różne barwy? Tym razem w ruch poszły menzurki, odczynniki i barwniki. Ta część zajęć jak zwykle wzbudziła największe zainteresowanie Mogliśmy się przekonać na własne oczy jak zmienia się jeden kolor pod wpływem różnych odczynników. Grupa dowiedziała się, że kwiaty swoim kolorem „kuszą” jedne owady a inne odstraszają aby móc zostać zapylone. Na końcu zajęć okazało się też, że nie tylko zwierzęta czy owady pomagają w zapylaniu kwiatów, ale także wiatr.
Bogatsi o nową wiedzę i umiejętności mogliśmy wrócić do domów…. i pewnie niejeden z uczniów popatrzał na kwiatki w swoim pokoju bardziej naukowym okiem
Z niecierpliwością czekamy już na kolejne zajęcia.

Data wytworzenia: 2018-04-05 18:38 Autor: A.Pohl Data publikacji: 2018-04-05 18:38 Osoba udostępniająca na stronie: A. Makarewicz Data ostatniej modyfikacji: 2018-09-08 Osoba modyfikująca: