Zajęcia przyrodnicze w Pałacu Młodzieży

Z czego składa się ziemia?
Co możemy znaleźć w trawniku?

Jakie mamy rodzaje gleby?

Czy dżdżownice są pożyteczne?

Jak pachnie gleba?

Na te i inne pytania grupa przyrodników z klas II, III i IV mogła odpowiedzieć podczas drugich już zajęć przyrodniczych w Pałacu Młodzieży. Pani Katarzyna z pracowni przyrodniczej, jak zwykle wprowadziła uczniów w tematykę, przedstawiła najważniejsze wiadomości teoretyczne by móc przejść do części praktycznej.
Na początku uczniowie zobaczyli jak wygląda ziemia, która nie jest zanieczyszczona. Ocenili jej kolor, zapach i wygląd. W ziemi tej znaleźli nawet dżdżownice, które są niezbędne do tego, aby była ona zdrowa.

Następnie poznali różne rodzaje gleby jak: torf, piasek i glinę. Zapoznali się z ich strukturą właściwościami i przeznaczeniem.
„Mali przyrodnicy” przekonali się także na własne oczy, jaki skład ma gleba, z naszego najbliższego otoczenia (np. trawnik). Nasi badacze znajdowali w niej niedopałki papierosów, folię, plastik, gumy do żucia i wiele innych składników, których w ogóle nie powinno tam być.
Pod koniec zajęć dzięki doświadczeniu z lejkiem i plasteliną uczniowie dowiedzieli się, że aby woda mogła przedostać się do gleby potrzebne są w miastach skwery i trawniki.
Bogatsi o nową wiedzę i ciekawe doświadczenia czekamy już na listopadowe zajęcia.

Data wytworzenia: 2018-10-29 19:16 Autor: A.Pohl Data publikacji: 2018-10-29 19:16 Osoba udostępniająca na stronie: A. Makarewicz Data ostatniej modyfikacji: 2018-10-29 Osoba modyfikująca: