14 DRUŻYNA HARCERSKA          „ŚWISZCZE”

DRUŻYNOWY Paweł Kostka

PRZYBOCZNA hm Małgorzata Langosz HO

zbiórki piątki 17:15 – 19:00 (19:15)

OPIEKUN hm Małgorzata Langosz HO (email:13sh@katowice.zhp.pl)

14 Drużyna Harcerska „Świszcze” działa od dwóch lat i kontynuuje niektóre tradycje
32 Drużyny Harcerskiej działającej w szkole nr 37 w latach 1994-2006.

Dzieci w wieku 10 - xx lat w ramach zbiórek harcerskich „uczą się bawiąc” , zdobywając kolejne sprawności i stopnie harcerskie. W ten sposób zdobywają nowe wiadomości i umiejętności z wielu dziedzin takich jak np. terenoznawstwo , pierwsza pomoc – samarytanka, śpiewogranie itd. . Starsze dzieci poprzez zdobywanie stopni i sprawności mają możliwość poszerzania swoich wiadomości
i umiejętności, a w przyszłości  także zdobycia państwowych uprawnień w wielu dziedzinach. Umiejętności i wiadomości zdobyte podczas zajęć pomagają dzieciom w nauce szkolnej, niejednokrotnie wyprzedzając materiał danej klasy, jak również są przydatne w dorosłym życiu.

Zajęcia prowadzone są przez kadrę instruktorską działającą społecznie, posiadającą uprawnienia zarówno harcerskie jak i państwowe.

W ciągu roku szkolnego zapraszamy na cotygodniowe zbiórki. Ponadto organizujemy wyjścia, wyjazdy jedno- i kilkudniowe, Dzień Dziecka, ogniska, zimowiska oraz obozy letnie. Ponadto wyjeżdżamy na zloty, bierzemy udział w rajdach. W roku szkolnym 2013-2014 byliśmy na biwaku, zimowisku w Węgierskiej Górce, zlocie z okazji Dnia Myśli Braterskiej, kilku wyjazdach z SK PTTK, obozie letnim w Pleśnej, międzynarodowym zlocie z okazji 70-lecia wybuchu Powstania Warszawskiego.  W roku szkolnym 2014-2015  odbyły się 2 biwaki, zimowisko w Soblówce i obóz letni w Przerwankach. Co roku uczestniczymy w Ogólnopolskim Rajdzie Szlakiem Wieży Spadochronowej.

Od początku akcji co roku bierzemy też czynny udział w Dniu Otwartym Szkoły i Święcie Szkoły. Od 3 lat organizujemy rozpoczęcie roku szkolnego.

W grudniu 2013 r. zajęliśmy 3 miejsce na Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej, a w 2014 drugie.

Dzieci i instruktorzy płacą składkę członkowską (można płacić w ratach).