Zajęcia profilaktyczne - "Smak Życia"

W dniach 04.11 i 05.11 klasy VI – VIII zostały objęte zajęciami profilaktycznymi „Smak życia”. Program ten został przygotowany z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia oraz Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii. Wykład w naszej szkole poprowadzili psycholodzy z Centrum Psychoterapii w Katowicach.
Jedna jednostka lekcyjna była przewidziana na daną klasę, dzięki czemu prowadzący mogli wykorzystać metody aktywizujące, wspomagając się prezentacją multimedialną, a uczniowie mieli lepszy komfort uczestniczenia w zajęciach.

Głównym celem programu było dostarczenie młodym ludziom podstawowych informacji o kontekście używania tzw. dopalaczy i o samych „dopalaczach” w celu zwiększenia ostrożności uczestników i zmniejszenia ich otwartości na kontakty z tymi produktami. Ponadto, w szerszym kontekście profilaktyki celem było też zwiększenie ostrożności w odniesieniu do innych substancji psychoaktywnych i zachowań ryzykownych.
Jedną z treści, która najbardziej poruszyła uczniów były rzeczywiste zdjęcia osób „zdrowych”, które nigdy nie zażywały dopalaczy ani środków psychoaktywnych oraz fotografie tych samych osób, ale już w trakcie uzależnienia. Poruszające były także historie tych osób, których pierwsze kontakty z dopalaczami zaczynały się bardzo niewinnie.

Mamy nadzieję, że dzięki takim zajęciom uczniowie zastanowią się „dwa razy” zanim sięgną po niedozwolone używki, oraz że będą potrafili rozpoznać w swoim otoczeniu osoby. mające problem z zakazanymi substancjami – i dzięki temu będą mogli poszukać wraz z osobami dorosłymi dla nich pomocy.

UCZNIOWIE PAMIĘTAJCIE!! Jeśli macie pytania, wątpliwości problemy – zgłoście się do pedagoga szkolnego, nauczyciela, wychowawcy, rodzica czy innej osoby zaufanej. Nie jesteście sami!!!!!!!!

Pedagodzy szkolni:

Alicja Pohl, Małgorzata Dubiel

Data wytworzenia: 2019-11-12 10:51 Autor: A.Pohl Data publikacji: 2019-11-12 10:51 Osoba udostępniająca na stronie: A. Makarewicz Data ostatniej modyfikacji: 2019-11-12 Osoba modyfikująca: